Pliki cookie pomagają nam udostępniać nasze usługi. Korzystając z tych usług, zgadzasz się na użycie plików cookie. Akceptuję

Moda na bieganie

Dlaczego biegamy? Jedni dla zdrowia, inni dla figury, jeszcze inni mówią, że to pasja, a nawet nałóg. Są tacy, którzy treningami zabijają nadmiar wolnego czasu, ale i ci, którzy na bieganie wykradają cenne chwile z napiętego do granic możliwości planu dnia.

Kto może biegać? Praktycznie każdy, kto nie usłyszał od lekarza zdecydowanego sprzeciwu. Bo bieganie to nie tylko mordercze maratony, ale przecież także rekreacyjny truchcik parkowymi alejkami. Z każdym wybieganym kilometrem i każdym zakrętem parkowej alejki poprawia się bowiem kondycja, ale też nastrój i samoocena. Nie sztuką jest bowiem pokonywać rywali w wyścigu - ale przede wszystkim zwalczyć lenistwo, własne słabości, czy niechlujną oponkę na brzuchu.

Bieganie to nie tylko sport niemal dla każdego, ale także jedna z najtańszych form aktywności. Wystarczą dobre, wygodne buty (dla amatora wcale nie muszą być z górnej półki), wygodny sportowy strój i już można mierzyć się z kilometrami. Owszem - i w tym przypadku możemy wydać fortunę na biegowe gadżety - od technicznej, kosmicznej wręcz odzieży poczynając, na wielofunkcyjnych zegarkach i monitorach, rejestratorach czy elektronicznych trenerach kończąc. Taki ekwipunek może być przydatny - ale konieczny nie jest.

Jak biegać? Przede wszystkim z głową. Zdrowy rozsądek jest nie mniej konieczny niż wygodne buty i zapał do biegania. Nie zapominamy o rozgrzewce przed biegiem i rozciąganiu po zejściu z trasy. A także o przerwach pomiędzy treningami, które są konieczne, aby organizm miał czas na regenerację. Nadgorliwość to największy - i często niewybaczalny - grzech neofity. Zbyt częste i ciężkie treningi zaowocować mogą poważnymi kontuzjami i... zniechęceniem do tej formy aktywności. Warto poszperać w sieci - na dedykowanych bieganiu portalach aż roi się od treningowych planów, specjalnie skrojonych na miarę potrzeb biegaczy w różnym stopniu sportowego zaawansowania. Opracowane przez fachowców i praktyków, pomogą ustrzec się przed błędami i czerpać satysfakcję z biegania.

Biegać solo czy w towarzystwie? To pytanie zadaje sobie wielu początkujących biegaczy. To oczywiście zależy od preferencji. Bieganie w pojedynkę pozawala bardziej skupić się na sobie, na własnym oddechu, dopasowaniu optymalnego tempa. Towarzystwo bywa jednak dodatkowym czynnikiem motywującym. Bieganie w większych grupach daje natomiast niesamowite poczucie wspólnoty. Warto zatem wypróbować wszystkie opcje i wybrać tę, która najbardziej przypadnie nam do gustu.

Warto dodać, że bieganie to sport całoroczny i prawdziwych pasjonatów nie zniechęca ani upał, ani deszcz czy mróz. Trzeba oczywiście pamiętać o odpowiednim doborze biegowej odzieży, a także nawadnianiu organizmu i zdrowej, uwzględniającej sportowy wysiłek diecie.

Komentarze:

Moda na bieganie Biegają młodzi i ci całkiem dojrzali, ramię w ramię - kobiety i mężczyźni, studenci, robotnicy, profesorowie i prezesi dużych firm. Moda na bieganie, która ogarnęła nasz kraj kilka lat temu nie przemija, a wręcz zatacza coraz szersze kręgi.