Pliki cookie pomagają nam udostępniać nasze usługi. Korzystając z tych usług, zgadzasz się na użycie plików cookie. Akceptuję

Nordic walking

„Gdzie zgubiłeś narty?” - ten okrzyk żartownisiów na widok osób uprawiających coraz popularniejszy u nas nordic walking nie jest tak całkiem bezzasadny. Dyscyplina ta zrodziła się bowiem przypadkiem w Finlandii, jako posezonowa metoda treningowa dla narciarzy biegowych. Początki nordic walking sięgają lat 30-tych minionego stulecia. Już w latach 80. dyscyplina ta zyskała popularność jako forma rekreacji - okazuje się bowiem, że marsz z kijkami działa zbawiennie na całe ciało, poprzez równomierne obciążenie układu mięśniowego.

Co więcej - trudno jest znaleźć przeciwwskazania do uprawiania nordic walking, dlatego jego propagatorzy przekonują, że to sport dla każdego, niezależnie od wieku, płci czy kondycji fizycznej. W naszym kraju szczególnie upodobali go sobie aktywni seniorzy, choć z powodzeniem działają grupy „kijkarzy” skupiające spacerowiczów od lat 6 do 106. Szacuje się, że w Polsce nordic walking uprawia około 100 tysięcy osób, podczas gdy w samej Finlandii regularnie z kijkami maszeruje około 500 tysięcy pasjonatów (czyli blisko 15% obywateli. Nordic walking w krajach europejskich, Stanach Zjednoczonych i Australii regularnie uprawia już kilkanaście milionów osób.

Skąd bierze się nadzwyczajna - potwierdzana przez lekarzy - skuteczność marszu z kijkami? Sport ten wymusza zaangażowanie górnych części ciała i aktywizuje do pracy mięśnie, które są nieaktywne podczas zwykłego chodzenia. Jednocześnie wędrując z kijkami odciążamy częściowo mięśnie nóg. W efekcie, uprawiając nordic walking spalamy o około 20-40% więcej kalorii niż podczas zwykłego marszu. Harmonijnie rozwijamy mięśnie, poprawiamy ruchomość wszystkich stawów. Do tego dochodzi poprawa nastroju wywołana aktywnością fizyczną o wysokiej intensywności przy niskim odczuwaniu zmęczenia.

Ponadto nordic walking to sport nie wymagający dużych nakładów finansowych. Poza wygodną, sportową odzieżą odpowiednią do codziennych spacerów, kupić należy tylko kijki. To jednorazowy wydatek, ale warto zainwestować w profesjonalny sprzęt, dedykowany do NW. Kijki powinny być lekkie, elastyczne i dopasowane do wzrostu właściciela - oraz do intensywności treningów. Warto tu skorzystać z porad fachowców. Nie bez znaczenia jest też technika chodzenia - wskazane jest zatem, aby pierwsze kroki z kijkami stawiać pod okiem instruktora lub doświadczonego kolegi. Zwykle wystarcza kilka lekcji, aby nabrać prawidłowych nawyków. Później pozostaje już tylko cieszyć się spacerami i coraz lepszą kondycją.

Komentarze:

Nordic walking „Gdzie zgubiłeś narty?” - ten okrzyk żartownisiów na widok osób uprawiających coraz popularniejszy u nas nordic walking nie jest tak całkiem bezzasadny. Dyscyplina ta zrodziła się bowiem przypadkiem w Finlandii, jako posezonowa metoda treningowa dla narciarzy biegowych.